Wokół kulturystyki narosło wiele mitów, jednym z nich jest to, że dłuższy trening zawsze będzie lepszy od krótszego, że im dłużej czasu spędzimy na siłowni, tym efekt będzie lepszy. Oczywiście tak nie jest, co więcej zaawansowani kulturyści podkreślą, że często krótszy trening ale częstszy da lepsze wyniki niż wielogodzinne katowanie partii mięśniowych w siłowni. Podobnie jak z tym, że plany treningowe zawodowych bodybuilderów będą dobre dla każdego. W tym przypadku, również jest to nieprawda, początkujący kulturysta zamiast ściągać plany treningowe Jaya Cutlera, powinien zacząć np. od push/pull/legs FBW. A co z ćwiczeniami…
Na co uważać?
Warto zwracać uwagę na różnorodność ćwiczeń, gdyż w ten sposób dajemy mięśniom dodatkowy bodziec do wzrostu. Kulturysta powinien unikać wyciskania zza karku, gdyż ćwiczenie to grozi przeciążeniem, prowadzi do ciasnoty podbarkowej. Zamiast tego lepiej postawić na wyciskanie sztangi trzymanej przed sobą. Skłony w leżeniu bokiem na rzymskiej ławie będą dobrym rozwiązaniem, jedynie pod okiem doświadczonego trenera personalnego. Profesjonalista wskaże jednak, że zamiast tego lepiej zastosować ćwiczenia izometryczne. Przysiad na suwnicy Smitha jest dobrym ćwiczeniem dla początkujących, którzy nie nabrali jeszcze techniki na ciężarach wolnych. Lepiej jednak do tego ćwiczenia się nie przyzwyczajać, gdyż nie gwarantuje właściwego przyrostu siły. Zdecydowanie lepiej postawić na trening z wolną sztangą, choć wymaga to wysiłku, nauki, czasu i energii.
Dlaczego trenować z trenerem personalnym?
Dobry trener personalny ma wiele cennych doświadczeń z autopsji, jest pasjonatem kulturystyki, wyposażonym w profesjonalną, fachową wiedzę, który oprócz pomocy z ćwiczeniami pomoże prawidłowo ułożyć dietę. Każdy blog sportowy jak https://sportowy.net.pl/ zaznacza, że trening siłowy to nie zabawa, przez co należy odpowiednio do niego podejść aby uniknąć uszczerbku na zdrowiu.
Podsumowanie
Młody adept kulturystyki, nie tylko pod względem wieku ale i doświadczenia często wchodzi na siłownię zdezorientowany. Wiedza którą posiada jest fragmentaryczna, bądź ma w głowie zespół stereotypów, niepokrywających się z wiedzą naukową. W wyborze ćwiczeń pomoże doświadczony trener personalny, sporządzi plan treningowy oraz ułoży dietę.