Doping w świecie sportu to jeden z bardziej drażliwych tematów. Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy doping w sporcie to klucz do sukcesu czy jawne oszustwo. Problem jest złożony, jednakże warto podjąć się obiektywnej oceny tego zjawiska.
Czy doping w sporcie jest dopuszczalny?
Przed laty, Juventus Turyn był zdecydowanie najlepszym zespołem we Włoszech. Drużyna z Zinedinem Zidanem w składzie radziła sobie doskonale, niestety w pewnym momencie okazało się, że sukces był budowany niczym zamek na piasku, na złych fundamentach. Okazało się, że dr Riccardo Agricola podawał piłkarzom leki niebezpieczne dla zdrowia, w tym EPO. W sprawę tę zamieszany był także Giovanni Rossano. Sprawa jest o tyle intrygująca, że nigdy w szatni ’ Zebry’ nie znaleziono tych środków. Oczywiście, klub został potępiony, napiętnowany. Okazuje się jednak, że doping w sporcie niejedno ma imię, gdyż w kulturystyce jest na porządku dziennym. Jay Cutler jasno stwierdza, że doping nie wygrywa zawodów, jednakże jest obecny, co więcej, fani kulturystyki znający temat po sylwetce zawodników potrafią wskazać jakie konkretnie sterydy zażywają konkretni sportowcy. Znawcy tematu wymieniają wśród sterydów zażywanych przez amerykańskiego kulturystę m.in. testosteron, anapolon, deca, hormon wzrostu, IGF-1, primobolan, GHRP-2, CJC. Młodzi adepci kulturystyki nie zawsze zdają sobie jednak sprawę z faktu, że sterydy nie zapewniają sukcesu, gdyż chodzi również o genetyczne obdarzenie, by móc osiągać odpowiedni poziom mięśni. Dzisiejsza kulturystyka jest rodzajem eksperymentu naukowego. Kolejne oblicze dopingu jest związane z faktem, że czasami o stosowanie dopingu bywa oskarżany sportowiec, który leczył się legalnym środkiem na kaszel. Przed laty, najgroźniejszą rywalką polskiej biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk była Norweżka Therese Johaug, chora na astmę, oskarżana o stosowanie dopingu. Norweżka została skazana za doping, straciła twarz, również opiniotwórcza prasa w tym 'The Guardian’ opowiedziała się przeciwko zawodniczce. Przed II WŚ najlepszą polską atletką była Stanisława Walasiewicz, która również była oskarżona rzekomo, że jako mężczyzna startuje jako kobieta, po latach okazało się, że nasza mistrzyni przeżywa wielki dramat, gdyż cierpiała na obojnactwo.
Jakie przepisy regulują kwestię dopingu w sporcie?
Aktem, który reguluje kwestię dopingu jest ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie, która 2 grudnia 2021 r. została zastąpiona przez ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Tak naprawdę nie wiadomo kogo karać, prawodawcy mają problem, czy sankcjom powinni podlegać sportowcy czy też lekarze a może działacze, którzy często potajemnie szprycują sportowców sterydami. Zinedine Zidane wskazał, że jeszcze jako zawodnik Juventusu nie był świadomy, że zastrzyk, który aplikowali mu lekarze był tak naprawdę formą dopingu. Z pewnością, włoska liga piłkarska po aferach dopingu w Juventusie a ponadto calciopoli oczyściła się. Typer, który stawia zakłady u legalnych polskich bukmacherów ma pewność, że typuje spotkania, które są czyste pod każdym względem. Można obserwować na Livesports tabele rozgrywek, fani cieszą się również faktem, że interfejs jest prosty oraz przyjazny dla użytkowników. Właśnie w ten sposób można poszerzać swą wiedzę o sporcie.
Podsumowanie
Doping w sporcie jest naganny, poza kulturystyką, która jednakże uznawana jest najczęściej jako swego rodzaju eksperyment naukowy. Wiele kwestii jednakże pozostaje niejasnych, m.in. nadal nie wiadomo na ile świadomie sportowcy przyjmują niedozwolone środki. Przyszłość przyniesie zapewne szereg nowych regulacji prawnych odnośnie dopingu w sporcie.