Skeie
  • Dieta i zdrowie
  • Kulturystyka
  • Sport
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Dieta i zdrowie
  • Kulturystyka
  • Sport
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Skeie
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Dieta i zdrowie

Dieta kulturystyczna – co jeść aby dobrze wyglądać?

w Dieta i zdrowie, Kulturystyka, Sport
Dieta kulturystyczna – co jeść aby dobrze wyglądać?

Dieta kulturystyczna znacznie różni się od tej stosowanej w przeciętnym domu. Dysproporcja wynika głównie w liczbie dostarczanego białka czy węglowodanów. Znaczenie ma też dobór odpowiednich tłuszczy. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie zbilansowanie kalorii. Kulturysta nie może przesadzić w żadną ze stron. Za mała ich ilość spowoduje spadek masy, z drugiej strony u sportowca może pojawić się niepotrzebna tkanka tłuszczowa. Co powinien jeść kulturysta, aby dobrze wyglądać? 

Białko 

Na temat białka w diecie kulturysty narosło wiele mitów. Zdrowe odżywianie nie opiera się tutaj wyłącznie na jedzeniu mięsa i fasoli. Najlepiej, gdy na jeden kilogram przypada około 1,3 – 2,3 grama białka. W przypadku większej ilości może dojść do obciążenia organizmu. Białko nie działa bez wsparcia węglowodanów i tłuszczy, dlatego talerz kulturysty powinien być jak najbardziej różnorodny. Najlepszym źródłem białka jest białe mięso, rośliny strączkowe czy jajka. 

Węglowodany i tłuszcze 

Węglowodany to ważny składnik energetyczny, który może przedłużyć trening sportowca. Należy jednak uważać z ich ilością, bo lubią powiększać tkankę tłuszczową. Optymalna liczba węglowodanów na dzień to około 150 gram. Wszystkie rodzaje kasz, ryż czy ziemniaki dostarczają całą masę witamin i minerałów. Mitem obrosło też znacznie tłuszczy w diecie. Takie składniki jak Omega-3 czy Omega-6 to składniki absolutnie obowiązkowe. Na każdy kilogram ciała powinno przypadać 1 gram tłuszczy w diecie. Najlepiej stosować nierafinowane oleje (np. oliwa z oliwek), orzechy czy awokado. 

Inne dodatki w diecie 

Czasami kulturysta nie jest w stanie w ciągu dnia dostarczyć ciału wszystkich składników. Wspomaga się często licznymi dodatkami w postaci suplementów. Do najczęstszych należą białka serwatkowe czy sojowe. Bardzo sprzyjająca w treningach jest również kreatyna, beta-alanina czy aminokwasy rozgałęzione BCAA. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjmować dodatkowe witaminy i minerały. Najlepiej w dużych ilościach, bo zapotrzebowania jest większe niż w przypadku innych sportów. 

5/5 - (4)
TAGI: dietadieta kulturystycznakulturystykazdrowe jedzeniezdrowe odżywanie
Poprzedni post

Pierwsze kroki z treningiem siłowym – co powinieneś wiedzieć wybierając się pierwszy raz na siłownię? 

Następny post

Najlepsze jedzenie na redukcję przed zawodami

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

https://www.facebook.com/Skeie-blog-sportowy-dla-m%C4%99%C5%BCczyzn-103794531737405/?view_public_for=103794531737405

NIE PRZEGAP

Jakie mamy szanse na mundialu w Katarze?
Sport

Jakie mamy szanse na mundialu w Katarze?

Długo analizujesz to właśnie zagadnienie? Nie wiesz bowiem, czego w praktyce spodziewać się po kadrowiczach Polski? Już dzisiaj dowiemy się,...

Czytaj więcej

Tagi

blog dla sportowców blog sportowy 2021 budowanie masy mięśniowej cukier dieta dieta kulturystyczna dieta na redukcje dieta przed zawodami dietetyka dlaczego warto uprawiać sport doping forma na lato helskiing jak dbać o siebie kulturystyka kulturystyka jak zacząć narty odchudzanie odżywianie pierwsze kroki na siłowni piłka nożna podjadanie poradnik o zdrowiu redukcja rower snowboard spalanie tłuszczu sport sporty zimowe sport zimowy sposób na stres sterydy suplementacja trendy trening twoje zdrowie umięśniona sylwetka uprawianie sportu wybór roweru zdrowe jedzenie zdrowe odżywanie zdrowe odżywianie zdrowe odżywianie na wakacjach zdrowie ćwiczenia kulturystyczne

© Wykonanie projektu: Celnet - strony www

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Dieta i zdrowie
  • Kulturystyka
  • Sport
  • Kontakt