Zrobiło się ciepło i nabrałeś chęci do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Najlepsze wydaje się być bieganie. Jednak bieganie w upale wcale nie jest łatwe dla naszego organizmu. Rozgrzane słońce i bardzo wysokie temperatury mogą wyrządzić wiele szkód szczególnie osobom, które biegają długie dystanse. Podpowiemy Wam w jaki sposób przygotować się do biegania tak, aby wyrządzić więcej pożytku niż szkód w naszym organizmie.
Zwiększone ryzyko udaru oraz odwodnienia
Zaczynamy od kwestii bardzo oczywistych. Niby wszyscy wiedzą o co chodzi, ale jednak jak coś zacznie się dziać, to nie wiemy jak reagować. Udar cieplny to nic innego jak przegrzanie organizmu. Nasz organizm nie potrafi oddać ciepła, które się w nim nagromadziło. Sytuacja robi się bardzo niebezpieczna jeśli temperatura naszego ciała przekroczy 41 stopni. Wtedy właśnie ścinają się białka, a u osób czynnie uprawiających sport może dojść do jego rozpadu w mięśniach czyli rabdomiolizy, a to z kolei skutkuje niewydolnością nerek.
Co świadczy o udarze?
- dreszcze
- gorączka,
- osłabienie,
- zwiotczenie mięśni,
- duża potliwość,
- ogólny niepokój
- zaburzenie widzenia,
- niewyraźna mowa,
- nudności,
- w skrajnych przypadkach utrata przytomności
Jeśli uważasz, że możesz przechodzić udar koniecznie wezwij pomoc. W pierwszej kolejności zadbaj jednak o to, by schłodzić ciało. Jeśli jesteś w stanie przejdź do zacienionego miejsca. Zbyt wysoka gorączka może doprowadzić nawet do gorączki, dlatego ważne jest szybkie wezwanie pomocy. Bardzo ważną zasadą jest to, by nie schładzać rozgrzanego ciała zimną wodą, bo to powoduje, że organizm wytwarza jeszcze wyższą temperaturę. Osoby, które są przytomne powinny pić wodę małymi łyczkami oraz robić zimne okłady.
Również odwodnienie może być dla naszego organizmu niebezpieczne. Jak go rozpoznać?
- Robią ci się podkrążone oczy,
- mocz ma ciemne zabarwienie,
- masz wzmożone pragnienie
- oddech staje się przyspieszony,
- ciśnienie krwi jest obniżone a tętno przyspiesza
Jednym z powikłań, do którego może doprowadzić odwodnienie jest udar cieplny. Ale może doprowadzić również do problemów z pracą nerek czy wstrząsu hiperwolemicznego. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak z twoim organizmem natychmiast przerwij trening.
Jak bezpiecznie biegać latem?
Pora dnia ma tutaj ogromne znaczenie. Największe słońce świeci pomiędzy godziną 11 a 15. Zatem w tych godzinach powinniśmy unikać biegania. Optymalnie byłoby trenować rano lub popołudniu. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz iść biegać w godzinach największego nasłonecznienia to wybieraj lasy, parki, miejsca gdzie jest najwięcej zacienienia. Pamiętaj, że w mieście temperatura odczuwalna jest wyższa, ze względu na nagrzany bruk czy asfalt.
Picie i ubiór
Pić trzeba przez cały dzień regularnie, jednak jest też taka zasada, że powinno się pić przed treningiem i po jego zakończeniu, a nie w jego trakcie. Warto wziąć ze sobą wodę również po to, by się schodzić, polać kark czy włosy. Warto pić również elektrolity, które jeszcze bardziej nawadniają nasz organizm.
Jeśli chodzi o ubiór to najważniejsze jest nakrycie głowy, Fajnie też, by odzież była z materiałów które oddychają i szybką schną.
Czy bieganie w upale jest zatem bezpieczne?
Jeśli robisz to z głową to jak najbardziej ! Pamiętaj tylko o paru zasadach i możesz czuć się bezpiecznie.
Źródło: STS rejestracja